Westernové ježdění, reining a reiningoví koně

Westernové ježdění všeobecně můžeme chápat jako jízdu pro radost, jako souznění se čtyřnohým přítelem a i jako nevšední zážitky s velmi úžasnými tvory jakými koně bezesporu jsou. Westernové ježdění je o vzájemném porozumnění a toleranci.

Počátky musíme hledat v Americe v tehdy ještě místních přátelských kláních pořádaných mezi jednotlivými ranči. Tehdy se ještě nejednalo o jeho pravou podobu, ale o základy westernových disciplín jako cutting, trail, horsemanship, western riding a barrel race. Postupem času se westernové ježdění modifikovalo do jednotlivých charakteristických disciplín, ze kterých vzešel i reining.

Reining se stal disciplínou, jež má za úkol ukázat sportovní schopnosti koně jako je obratnost, poslušnost, rychlost a hlavně partnerství s člověkem. Je jednou z celosvětově uznávaných a nejatraktivnějších westernových disciplín a počet koní a jezdců, kteří v něm soutěží, ho bezesporu řadí mezi masové sporty. Je založen na vzájemném porozumnění souladu koně a jezdce. Je to dynamická disciplína, kde technická přesnost jde ruku v ruce s rychlostí. Typickým znakem reiningových koní jsou fyzické dovednosti, se kterými se tito koně rodí s větším či menším talentem. Ten rozhoduje z jedné třetiny o budoucnosti reniningového koně. Další třetinou je původ rodičů a jejich dosažená sportovní kariéra a kariéra jejich dětí a poslední neméně důležitou třetinou je samotný člověk – trenér a jezdec. Pokud jedna část nefunguje, nefunguje ani celek.

Reiningoví koně mají svůj domov v Americe, kde jsou po stovky let šlechtěni. Jako nejúspěšnější plemeno pro reining se časem ukázal právě Quarter Horse (QH). Původně si britští kolonisté v 17. století oblíbili tento typ koně „čtvrtkaře“ pro své největší zrychlení na čtvrt míle na světě. Později ho američtí farmáři využívali pro jeho nenahraditelnost při nahánění stád dobytka. Všechny jeho fyzické dovednosti mu umožňuje právě jeho specifická pevná stavba těla.

Plemeno Quarter Horse je známo především svou inteligencí, laskavostí, agilitou, atletickými schopnostmi a všestranností. Hbitost, přemýšlivost a rozvaha mu zůstali dodnes, ale místo práce na pastvinách je častěji využívá na sportovních kolbištích. Je výborným společníkem pro rekreační westernové ježdění ve volném čase.

 

Reining

Reining je soustava cviků, které byly poskládány do 12ti soutěžních úloha a každá z nich zahrnuje malé pomalé a velké rychlé kruhy, letmé přeskoky, rollbacky, spiny, couvání a sliding stopy. Tyto dovednosti jsou typickým znakem reningových koní QH. Reining jak soutěžní disciplína se řídí svými pravidly, která určují úbor jezdců, výstroj koní, kvalifikace a kategorie závodů, reiningové třídy, bodové hodnocení aj. Pravidla vycházejí z mezinárodních pravidel FEI a jsou závazná pro všechny účastníky soutěží. Bližší informace a vysvětlení – viz pravidla reiningu na www.cjf.cz.

A co je pro nás reining? Legální droga, moderní sportovní disciplína, která má v sobě úplně všechno, co dělá sport sportem a co k němu neodmyslitelně patří! Poctivou tvrdou nekončící dřinu, zdravou až dravou soutěživost a samozřejmě pořádnou dávku adrenalinu!

Je to sport, kde sám nejsi nic!

Je to sport, kde jsi jen polovinou z dvojice!

Je to sport, ve kterém maximálně vynikne partnerství člověka a koně!

A co jej dělá výjimečným? Nádherný nepopsatelný pocit splynutí s koněm, který si s vámi jede pro vítězství …

 

Freestyle reining

Pro tuto soutěž jsou pravidla téměř stejná jako u reiningu. Freestyle reining poskytuje možnost tvořivě využít prvky reiningu a hudby, která je povinná, k vytvoření vlastní choreografie. Oblečení pro jezdce není nijak omezeno a většina soutěžících se oblékne do kostýmu, který souvisí s vybranou hudbou a pomůže zaujmout porotu. Uždění pro koně není předepsáno a k vidění je i jízda bez jakékoli výstroje. Celé vystoupení je omezeno časovým limitem 4 minuty.

Povinné prvky: minimálně 4 po sobě následující spiny vpravo, minimálně 4 po sobě jdoucí spiny vlevo, minimálně 3 stopy, minimálně 1 přeskok zleva doprava a minimálně 1 přeskok zprava doleva

 

Facebook